Spotkanie z historią… – dzień otwarty fary

Mury piotrkowskiej fary przez wieki gościły wielkich Polaków. Przyjeżdżali tu królowie, aby dziękować Bogu za elekcje, przyjeżdżali kardynałowie i biskupi, aby debatować nad losami Kościoła w Polsce. W świątyni bywali również posłowie, którzy podejmowali decyzje polityczne ważne dla całego narodu oraz deputaci, którzy na mocy decyzji królewskich sprawowali najwyższe sądy. Przez wielki w zabytkowej farze gromadzili się także pielgrzymi, modląc się przed łaskami słynącymi wizerunkami – najpierw Matki Bożej Pocieszenia, a później Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Przede wszystkim jednak, w murach parafialnego kościoła gromadził się lud Piotrkowa, który modlił się w intencjach ważnych dla siebie.

Dzieje kościoła spowite są mgłą legend i ludowych podań. Wszystkie one, wraz z faktami zapisanymi na kartach historii miasta i kraju, tworzą wyjątkowy klimat miejsca, miejsca, w którym mówią wieki. Choć sama budowla cechuje się wielością stylów architektonicznych oraz różnorodnością wyposażenia, ujawnia się w niej troska piotrkowian o swój kościół parafialny. To dzięki pracy przodków przeprowadzano remonty, fundowano kaplice i ołtarze oraz nieustannie upiększano farę.

Dziś, po blisko siedmiuset latach od powstania murowanego kościoła, staramy się przybliżyć i na nowo odkryć historię zabytku związanego nierozłącznie z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów kraju. Okazją do tego są trwające w piotrkowskiej farze dni otwarte.

W niedzielę, 16 czerwca, pan Piotr Gajda opowiadał piotrkowianom o najważniejszych wydarzeniach z dziejów miasta i kościoła. Zaprezentowana również została wystawa zabytkowych szat i naczyń liturgicznych, znajdujących się w zbiorach parafii, wśród których na szczególną uwagę zasługuje puszka na komunikanty z 1663 roku. Organizatorzy szacują, iż w pierwszym dniu otwartym wzięło udział ponad 400 osób.

Tych, którym nie udało się wybrać do piotrkowskiej świątyni w minioną niedzielę, zapraszamy jeszcze 23 czerwca, na drugą odsłonę dnia otwartego. Po mszach o godz. 8:30, 10:00 i 11:30 będziemy mogli usłyszeć raz jeszcze o zabytkowej świątyni farnej i zwiedzić wystawę przygotowaną specjalnie na tę okoliczność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.