Bractwo św. Antoniego

Bractwo Św. Antoniego zostało powołane w Piotrkowie Trybunalskim w 1775 roku przy ówczesnym kościele OO. Franciszkanów. Po kasacie klasztoru i kościoła Bractwo zostało przeniesione do kościoła farnego w 1833 roku, o czym informuje zachowany dekret.

Każdy członek Bractwa ma obowiązek nosić na sobie medalik z wyobrażeniem Św. Antoniego, albo mieć obrazek w domu; mówić we wtorek 9 pacierzy tj. 9 Ojcze nasz, 9 Zdrowaś Maryja, 9 Chwała Ojcu na ostatku 1 Wierzę w Boga. Co roku 9 wtorków albo 9 dni razem pościć; uczęszczać na nabożeństwa Brackie i wspólnie się modlić za Braci i Siostry Bractwa, tak żywych jak i umarłych. Występować ze światłem na procesjach i pogrzebach zwłaszcza członków Bractwa.

Bractwo to istnieje do dzisiaj i gromadzi się w każdy wtorek na nowennie do Św. Antoniego przed Jego ołtarzem. W drugą niedzielę każdego miesiąca odprawiana jest msza święta za żywych członków Bractwa, zaś w drugi wtorek miesiąca za zmarłych członków. Członkowie Bractwa włączają się w różne akcje dobroczynne w Parafii jak również nabożeństwa okresowe.

Serdecznie zapraszamy na spotkania Bractwa Świętego Antoniego, w czasie których odmawiane są modlitwy do świętego oraz ma miejsce ucałowanie relikwii. Odbywają się one we wtorki o godz. 7:00. Po nowennie do św. Antoniego odprawiana jest Msza święta wotywna o św. Antonim.

Opiekun bractwa: ks. …